Szkolne Koło Historyków

Opiekun - mgr Joanna Prychodko

W naszym Gimnazjum prężnie i z rozmachem działa Szkolne Koło Historyków, którego głównym celem jest budzenie zamiłowań historycznych wśród młodzieży.
Zajęcia odbywają się zarówno w formie stacjonarnej, muzealnej jak i plenerowej.
Gościmy często fachowców zajmujących się szczegółowymi działami historii.
Uczniowie uczęszczający na zajęcia osiągają wiele sukcesów w konkursach na szczeblu miejskim i ogólnopolskim.

WARSZTATY HISTORYCZNE

"JEST TAKA PIEŚŃ... MAZUREK DĄBROWSKIEGO"

I WIZYTA W KOPALNI ĆWICZEBNEJ

Uczniowie pracujący w Szkolnym Kole Historyków i Kole Miłośników Historii wraz z opiekunkami panią Joanną Prychodko i panią Martą Archman-Orczykowską uczestniczyli w niezwylke ciekawych warsztatach historycznych "Jest taka pieśń...Mazurek Dąbrowskiego".

W trakcie warsztatów uczniowie poznali historię powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech", jej dzieje jako pieśni śpiewanej we wszystkich ważnych dla Polaków momentach historychnych, analizowali i porównywali tekst "Mazurka Dąbrwskiego" z tekstem wg rękopisu Józefa Wybickiego. Uczniowie dowiedzieli sie również, kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" został naszym hymnem narodowym i z jakimi pieśniami konkurował o to miano.

Na zakończenie warsztatów uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania najstarszych zachowanych wykonań "Mazurka Dąbrowskiego" oraz współczesnych interpretacji "Pieśni Legionowej" np. Kazika, Robotixu, Wojciecha Waglewskiego.

Po warsztatach uczniowie zwiedzili Kopalnię Ćwiczebną w Dąbrowqie Górniczej. Wejście do kopalni znajduje się zaledwie 150 metrów od Muzeum Miejskiego "Sztygarka". Kopalnia Ćwiczebna powstała w 1927 roku w celach szkoleniowych, aby zapoznać uczniów szkół górniczych z miejscem ich przyszłej pracy. Podczas godzinnego spaceru pod ziemią uczniowie naszej szkoły zeszli na I i II poziom, zobaczyli pomieszczenia mieszczące dawne warsztaty, w których uczniowie odbywali zajęcia praktyczne oraz maszyny wykorzystywane w pracy górniczej, takie jak: przenośniki, kombajny węglowe.